NORTHAMPTON 1000mm Double Twist Buncher, SLB1000D
0131-00271 Double twist bunching/laying-up machines SLB1000D
Made in 2001
Flexible double twist machine for products like:
* Bare bunches from 1,5 up to 35mm diameter
* Stranding insulated flexible conductors: 4 up to 16mm²
Year: 2001
Working direction: Left to right.
Pulling capstan: 4 + 5 pulleys, diameter 300mm
Electrical panel:
- Allen Bradley PLC
- Parker Drives
Main motor: 58kW DC